Paskutinę žiemos popietę Europe Direct Utena centras kartu su Utenos Vyturių progimnazijos mokiniais lankėsi UAB „Utenos regiono atliekų tvarkymo centre“, kuriame nepavojingų atliekų sąvartyno eksploatacijos vadovas Dalius Veršelis ir ekologė Miglė Kastenė supažindino mokinius su atliekų rūšiavimu, perdirbimu ir tvaresne mūsų visų aplinka.

Lietuvoje išrūšiuojama tik apie 20 proc. antrinių žaliavų, Vokietijoje – apie 60 proc. atliekų, o Skandinavijos šalyje apie 80–90 proc. Atsakingai į ateitį žiūrintys regioniniai atliekų tvarkytojai skiria daug laiko ir jėgų moksleivių, o taip pat ir visos visuomenės švietimui. Tvaresnė aplinka yra tiesiogiai susijusi su mūsų kasdien priimamais sprendimais, kur išmetame atliekas, kiek vartojame ir kaip atsakingai gyvename. Ekskursijos metu Utenos regioninio  nepavojingų atliekų sąvartyno eksploatacijos vadovas Dalius Veršelis mokiniams daug kalbėjo apie tai, kad  nemažai atliekų atkeliaujančių į sąvartyną vis dar yra neišrūšiuotos, vaikai pamatė, kaip veikia mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiai, kurie atskiria biologiškai skaidžias atliekas nuo mišrių komunalinių atliekų, galiausiai, kaip mišrios atliekos paverčiamos dujomis, o dujos elektra.

Kad geriau išmoktume rūšiuoti, mokiniai buvo pakviesti dalyvauti konkurse, kurį organizavo Europe Direct  Utena vadovė Dainora Narkūnienė  ir ekologė Miglė Kastėnė. Konkurso metu   mokiniai stengėsi ne tik teisingai rūšiuoti, bet ir išsiaiškinti, kur kokia pakuotė keliauja, kokia ji tiru būti, o geriausiai užduotis atlikusios komandos buvo apdovanotos prizais.

Specialistai pažymi, kad nereikėtų pamiršti, jog atsakomybę dėl vaikų ir jaunimo ugdymo turėtų dalintis tiek šeimos, tiek pedagogai  bei šios srities ekspertai. Atliekų kultūra turėtų tapti savaime suprantamu dalyku kiekvienoje šeimoje: visiems turi būti svarbi klimato kaita, tvari gyvensena, mūsų visų sveikata.

Už edukacines lentas dėkojame VšĮ “Žaliasis taškas”. 

Europe Direct Utena vadovė Dainora Narkūnienė